Nadawanie glinie faktury

Czym ozdobić powierzchnię naczynia czy rzeźby? Czym nadać im fakturę? Odpowiedź najprostsza – wszystkim.

W zasadzie wszystko wciśnięte w wilgotną glinę zostawia w niej ślad. W poddębiałej glinie można rzeźbić. Już od starożytności ceramicy używali stempelków, odciskali różnego rodzaju materiały na powierzchni naczyń.

Wzory i faktury można tworzyć:

  • odciskając w glinie różnego rodzaju obiekty i usuwając je;
  • wałkując glinę na materiale z fakturą lub w wypukłe wzory np. na szydełkowym obrusie, liściach, worku jutowym, filcowej podkładce; można również położyć materiał na glinie i wałkować ją w ten sposób;
  • przyklepując glinę gładkim lub rzeźbionym kawałkiem drewna;
  • wciskając różne obiekty w powierzchnię gliny i zostawiając je, żeby się spaliły podczas wypału. Takimi rzeczami mogą być np. ziarna kawy, makaron, trociny, sucha karma dla zwierząt, słoma, liście itp. UWAGA: jeżeli cokolwiek zostawiamy w glinie, należy zadbać o porządną wentylację w pomieszczeniu, w którym jest piec. Jeżeli wypał jest poza naszą kontrolą, należy zawsze uprzedzić o takich elementach w naszych pracach osobę odpowiedzialną za wypał;
  • wciskając w powierzchnię gliny rzeczy, które nie ulegną całkowitemu spaleniu, jak np. opiłki żelazne, pocięte kawałki metalowych zmywaków, żwir do zaprawy murarskiej, rozdrobnione szkło. Tego rodzaju materiał zostawi w glinie ślad, w zależności od temperatury wypału. Tak jak przy materiałach ulegających spaleniu należy podczas wypału zachować szczególną ostrożność i skonsultować ich użycie z osobą odpowiedzialną za wypał prac.

Niektórzy twórcy zostawiają nawet ślady palców powstałe podczas obróbki materiału. Prace takie wyglądają na dwa razy bardziej ręcznie robione. 😉 Według mnie wymaga to osiągnięcia odpowiednio wysokiego poziomu umiejętności albo poziomu akceptacji niedoskonałości prac, które wynikają przecież z tego, że dana rzecz jest wytworem ludzkich rąk. Ja jeszcze nie potrafię zostawić śladu palucha na pracy.

Poniżej zdjęcia kilku materiałów, które lubię używać do nadawania faktur i ich rezultaty. Sami widzicie, że właściwie wszystko może służyć do robienia wzorów. Ja po jakimś czasie chodziłam po sklepach i co chwila kupowałam coś albo w lumpeksach, albo w biedronkach czy innych lidlach, bo było super do odciskania.

Moje narzędzia do zdobienia i ich efekty na gotowych wyrobach

A jakie są Wasze ulubione narzędzia do faktur i wzorów?

Przygotowałam na podstawie:

1. Peterson, Susan i Jan Peterson. The craft and art of clay. Fifth edition. Londyn: 2012.

Jeden komentarz

  1. To dziala tylko w jedna stronę i zawsze bardziej… Od kiedy zajmuję się gliną, juz nie ma normalnych zakupów…. Wszędzie widzę wzory., tekstury do odbijania w glinie, lub ksztalty do wykonania formy..
    😉😉😉😉😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *