Artystyczne skupienie, czyli może by tak wziąć udział w konkursie?

Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie synio, który ze dwa tygodnie temu przybiegł z informacją, że on koniecznie MUSI wziąć udział w konkursie plastycznym, i że mam mu KONIECZNIE kupić styropianową kulę.

No więc zerknęłam na dziennik elektroniczny, doczytałam, że jeżeli już, to kulę trzeba zrobić, bo to kolejny jakże edukacyjny konkurs o recyklingu, i powiedziałam, że ok. W weekend wygrzebałam, co mogłam z szuflady artystycznej (chyba każdy rodzic dziecka szkolnego ma taką w domu, prawda?), a młody robił dzielnie pracę na konkurs. Artystyczne skupienie malowało się na jego czole przez co najmniej pół soboty. A przez całą niedzielę chodził zadowolony, z poczuciem ukończenia dzieła dokładnie takiego, jakie rysowało się w jego wyobraźni.

Przedwczoraj przybiegł szczęśliwy, że wygrał długopis i ołówek. Przy czym, serio, ten długopis to był tylko dodatek do całej tej zabawy z tworzenia.

No i sobie pomyślałam, że też tak chcę. Chcę mieć wymalowane artystyczne skupienie na twarzy przez co najmniej pół soboty.

A potem pomyślałam, że właściwie, to mam ku temu nawet dwie okazje.

A potem pomyślałam jeszcze, że może ktoś nie wie, że są konkursy dla ceramików (amatorów i zawodowców), i że można wziąć w nich udział. I nie wie, że artystycznie może spędzić nie jedną sobotę, ale nawet trzy!

I dlatego dziś o konkursach:

Przegląd Rzeźby Ceramicznej STYK

Gdańska Grupa Ceramiczna Nie/Wypaleni i WL4 Przestrzeń Sztuki już po raz szósty organizują konkurs na rzeźbę ceramiczną. Konkurs ma finał podczas Pikniku Ceramicznego. Tegoroczny temat Przeglądu Rzeźby Ceramicznej to STYK. Jak wyjaśniają organizatorzy:

STYK – to miejsce zetknięcia linii, płaszczyzn, powierzchni brył. Jednak może też być interpretacją sytuacji, w której niewiele brakowało, żeby czegoś zabrakło lub żeby coś się nie wydarzyło. STYK to zazębianie się różnych rzeczy, zjawisk czy form. STYK przewodów elektrycznych powoduje przepływ energii ale może też powodować np. wybuch. STYK płyt tektonicznych wywołuje trzęsienia ziemi niszcząc i zabijając. Podobnie, kiedy stykają się różne poglądy może dojść do konfliktu, kłótni lub agresji. Na styku kultur, religii rodzą się nowe wartości i idee lecz w tych miejscach często wybuchają wojny. Ale STYK może też budzić skojarzenia zmysłowe, wręcz erotyczne. STYK – hasło naszej wystawy na pewno pobudzi wyobraźnię artystów do stworzenia oryginalnych i niepowtarzalnych ceramicznych rzeźb.

Jakie są zasady konkursu?

Konkurs ma charakter otwarty. Można zgłosić jedną pracę lub cykl prac. Praca powinna być wykonana tak, aby możliwe było jej przewiezienie w windzie i złożenie (więc rozmiar może być tu dość spektakularny, jeżeli macie taką fantazję). Pracę należy sfotografować w sposób określony w regulaminie i przesłać wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i innymi dokumentami określonymi w regulaminie na adres organizatorów do 5 czerwca. Przy zgłoszeniu do konkursu trzeba też wpłacić dowolną kwotę na cele Stowarzyszenia WL4 Przestrzeń Sztuki.

Czarka na Festiwalu Wysokich Temperatur

Drugi konkurs, to konkurs na czarkę, który towarzyszy każdej edycji Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu. Temat konkursu to Nie ma piękna bez cienia. Tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci profesora Macieja Kasperskiego, wykładowcy wrocławskiej ASP.

Jakie są zasady konkursu?

No więc konkurs ma charakter otwarty. Można się zgłosić z maksymalnie dwiema pracami (czyli czarkami w temacie piękna i cienia), które przynajmniej w 70% muszą być wykonane z ceramiki.

Formularz zgłoszenia i zdjęcia obiektu trzeba wysłać do organizatorów do 1 czerwca. Formularz dostępny jest jako załącznik do regulaminu. W regulaminie opisane są też zasady robienia zdjęć pracom (neutralne tło, wymiary zdjęć itp.).

Łapacz marzeń na Festiwalu Ceramiki w Pieckach

Gminny Ośrodek Kultury „PEGAZ” w Pieckach organizuje konkurs towarzyszący 5 Festiwalowi Ceramiki. Temat konkursu to łapacz marzeń, czyli ceramiczna konstrukcja wisząca.

Jakie są zasady konkursu?

Regulamin precyzuje, że praca nie musi być w całości ceramiczna, może mieć elementy ze sznurka, drewna, kamieni, papieru itp., ale jej główny element (a w zasadzie co najmniej dwa elementy) powinien być ceramiczny.

Najpierw należy zgłosić swój udział pisemnie na adres mailowy organizatora do 17 lipca. Do 21 lipca należy dostarczyć prace do GOK-u w Pieckach.

Terminy części konkursów są już napięte. Zwłaszcza, jeżeli ktoś nie ma pieca. Nooo, ale jest wiosna, słoneczko… Glina szybko wyschnie. Albo nawet nie musi, jeżeli zadziałacie z gliną papierową.

Chyba warto, zwłaszcza jeżeli lubicie myśleć na zadany temat. I jest szansa, żeby poczuć się jak w Mistrzach ceramiki! Może wasz wewnętrzny Keith też zapłacze nad pięknem ceramiki i powie:

Źródło: ariadnereviews.com.

Ja tam już czuję motylki w brzuchu i od tygodnia robię szkice! Może kiedyś nawet wygram długopis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *